ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Deniz Savaşları

« Geri   

    18 Mart     Boğazların Kapatılması
    Savaşın Başlaması
 

• 18 Mart

   Paylas

İtilaf kuvvetlerinin hazırlık mahiyetindeki devamlı ve sistematik harekatı, yakın zamanda Bogaza denizden büyük bir taarruz yapılacağı kanaatinikuvvetlendiriyordu.18 Mart sabahı çok erken bir saatte keşfe çıkan Türk ucağı, Bozcaada civarında 15 İngiliz, 4 Fransız zırhlısı, 3 kruvazör,1 uçak ana gemisi çok sayıda torpido, nakliye ve tahrip gemilerinin toplandığını görüyor, büyük bir donanma halinde Çanakkale Boğazı’ na doğru ilerlediğini haber veriyordu.Çeşitli gözetleme nokta ve postalarından ulaşan raporlar da harekatı ve amacını doğruluyordu.

İtilaf devletleri cephesinde ise hummalı bir koşuşturmaca vardı. Her iki taraf da karşısındakinin gücünü gemi, top ve mayın adetini tahmin eder. Boğuşmanın amacı herkes için açıktır. Her şey Kilitbahir’ deki bir mil genişliğinde ve dört mil uzunluğundaki alanda olucaktır. Osmanlının bu küçücük su parçasını kaybetmesi, her şeyin bittiği, savaşın kaybedildiği anlamına gelicektir.

Akdeniz Bağımsız Filosu’ nun komutanı De Robeck filoyu Üçe ayırır. A hattı yan yana ilerleyecektir ve İngiliz gemileri içinde en güçlüleri olan Queen Elizabeth, Agamemnon, Lord Nelson ve İnflexible’ dan oluşur, saldırıyı başlatıcak olan gemiler bunlardır. Bu hat, her iki yanında yer alacak Prince George ve Triumph adlı savaş gemilerince savunulur.

Bir mil kadar geriden elecek B Hattı temel olarak Fransız filotasından Gaulois, Charlemagne, Bouvet ve Suffren gemilerinden oluşur.Kanatlarda koruyucu olarak iki İngiliz savaş gemisi, destroyerler ve mayın tarayıcılar bogazın dışında, sıranın kendilerine gelmesini beklecektir. Gerçekleştirilmek istenen Kilitbahir ve karşısındaki tabyaları gün boyunca etkili bir şekilde bombardıman etmek, böylece akşam olunca mayın tarayıcılarının bölgeyi güvenlik içinde temizlemelerine imkan tanımaktır.18 Mart sabahı hava sıcak ve güneşlidir. De Robeck şafaktan hemen sonra filoya harekete geçme emrini iletir.

Sabah sisi saat 10:30’ da Türk mevzilerinin görünmesine izin verdiğinde ilk 10 savaş gemisi boğaza girer. Her iki kıyıda topların ateşi altında kalır. Queen Elizabeth ve yanındaki tekneler bir saat süresince baraj ateşine karşılık aynı hızda ilerler. Saldırı saat 11.25’ te başlar. Queen Elizabeth’ in hedefleri Çanakkale’ nin iki yanındaki Hamidiye mevzileridir. Bu ateş Çanakkale şehrini ateş ve alev içinde bırakmıştı Aynı anlarda Agamemnon, Lord Nelson ve İnflexible Kilitbahir’ deki mevzileri dövmeye başlar.

Türk topçuları ilk atışlardan sonra düşman gemilerinin menzil dışında kaldığını fark eder ve ateşi keser.Türk tarafının sessizli dört İngiliz gemisinin yarım saat süren korkuç bombardımanıyla bozulur. Türk mevzileri birçok isabet alır. Böylece savaş bütün unsurlarıyla yayılıp ortalığı adeta mahşere çevirir.Amiral De Robeck Fransız amirali Guepratte’ a Fransız gemilerini ileri sürmesi için mesaj gönderir. Fransız Amirali yaşlı gemilerini İngiliz gemilerinin arasından geçirerek, yaklaşık yarım mil yukarıya, Türk topçusunun yoğun ateşi altına götürür. Savaş yerlerine varan Fransız gemileri yelpaze gibi açılarak gerideki İngiliz topçusuna atış açısı bırakır. Bundan sonraki kırkbeş dakika tarihin en yoğun topçu ateşine tanık olacaktır. Bu gemilerin 7,5 cm den 38.1 cm’ e kadar 130 adet değişik çapta topu bulunmaktadır. İşte bu topların açtığı ateş sonucu, düşen mermiler toprağı 20, hatta 30 metre yüksekliğe kadar kaldırıyordu. Eceabat İlçesi Beşyol Köyü’ nden Çanakkale Savaş Gazisi Hüseyin Sürek ( Kocaman Hüseyin) Bu anı şöyle anlatıyor; “ Düşman Arıburnu’ nda 45 lik topları insanlara attı. Kalelere atılacak topları inanlara attı. En dehşetli harp bu dedik ” (Yaşayan Çanakkaleli Muharipler.Cahit Önder).

Savaş sahnesini göz önüne getirmek zor değil. Karada, toz ve duman bulutlarıyla çevrilmiş Türk mevzileri, yıkıntılar arasında arada sırada görülen alevler ve sarsılan toprak, göğe yükselen su sütunlarıyla kaplı denizde ağır ağır ilerleyen savaş gemileri. Kısa sürede Gaulois su kesiminin altından isabet alır. İnflexible’ ın iki direği vurulur, sancak baş omuzluğunda büyük bir yara açılır, yirmi beş dakikada on kez isabet alan Agamemnon ise daha uygun bir atış açısı bulabilmek için manevra yapar. Türk topçularının yaptıkları atışlar görünürde çok büyük hasar vermez. Tüm filonun kaybı 12 kişidir. Gemilerin savaş gücünde azalma olmaz.

De Robeck, Fransız Flosuyla B Hattı’ nın diğer gemilerini geri çekmeye, yedekte bekleyen sekiz gemisini savaşa sokmaya karar veriri. Değişiklik saat 14 de başlar. Suffren sancağa dönüp peşindeki gemileri Anadolu kıyısındaki Erenköy Koyu önlerinden savaş alanının dışına götürmeğe başlar. Çanakkale’ ye hızla ilerleyen Bouvet Türk bataryalarının hedefi haline gelmişti. Bütün atışlar bu gemi üzerine yoğunlaşır. Şaşkına dönen Bouvet ileri geri manevralar la hedef şaşırtmayı dener.

İşte bu sırada, bir gece önce Nusret gemisi tarafından döşenmiş olan mayınlardan birine çarpar. Saat 13 :54 ü gösterdiğinde Bouvet’ nin büyük bir patlamayla sarsıldığı görülür. Güvertesinden yükselen kara dumanlar göğe yükselir. Gemi hala hızla ilerlerken önce kıçının üstüne kalkar, daha sonra alabora olup batar. Her şey iki dakikada olmuştur. Bir görgü tanığına göre gemi “ su dolu bir banyo teknesinde batan bir tas gibi suya gömülmüştür.” Gemiden çıkamayan Albay Rageot ve 639 denizci boğularak ölmüştür.

Bu Yazı 10770 kere okunmuştur.


Sayfalar 1 2
 

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Nusret Mayın Gemisi 17 Mart Günü Çanakkale Boğazı' na Mayın Döşüyor

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Nusret Mayın Gemisinin Denize Döktüğü Mayın

 
 

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT