ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Deniz Savaşları

« Geri   

    18 Mart     Boğazların Kapatılması
    Savaşın Başlaması
 

• 18 Mart

   Paylas


Bu durum Türk topçusunu hareketlendirmiş diğer gemiler üzerine şiddetli bir top ateşi başlamıştı. Ocean, ve İrresistible, Albion ve Vengeance, Swiftsure ve Majestic ikişer ikişer yan yana ilerleyip on bin metreye kadar yanaşırlar. Karşılıklı Top ateşi yaklaşık iki saat sürer. “Bu sırada Türk istihkamlarında olağanüstü anlar yaşanıyor, Yiğitlik ve kahramanlıklar sergileniyordu. Bataryaların çevresine korkunç uğultularla düşüp infilak eden mermi, şarapnel ve misketlerle şehit olan askerlerin yerini, yoğun ateş altında diğer siperlerden fırlayıp koşarak gelen Mehmetçikler dolduruyordu. Bu sırada siperlerde okunan ezan-ı Muhammedi ve verilen selalar top seslerine karışıyor, kapalı yerlerde ise Kur’ an’ dan ayetler okunuyordu”.(Zabit Vekili Mersinli Mehmed Fasih Efendi.Sayfa 37).

De Robeck teknelerin boğazın ağzına yaklaşmalarını emreder. Kılavuz gemisindeki komutanlarının denetiminde iki çift mayın tarama gemisi paravanlarını indirir, Queen Elizabeth ve A Hattı gemilerinin yanından, görevlerini yerine getirerek geçerler. Üç mayın çözülür ve patlatılır. Ancak daha sonra, B Hattı’ na doğru yaklaşıp Türk topçusunun menziline girdiklerinde, görülmedik bir panik yaşanır. Dört gemide geri döner. Komutanlarının göreve devam emirlerine karşın hızlanır ve boğazdan çıkar. Sebep zırhlılar ilerledikçe, yoğun Türk ateşi daha isabetli ve ezici bir hal alır.

Saat 16: 11’ de, direklerini kaybetmesine ve yaralanmasına karşın, o ana kadar A Hattı’ nda ki yerini koruyan İnflexible, birden bire sancağa yatar. Bouvet’ in battığı noktanın hemen yakınında bir mayına çarpar ve yana yatar. Buna rağmen yardım için yaklaşan Phaeton kruvazörünün eşliğinde boğazdan çıkmayı başarır. Patlayan mayın burundaki torpido odasının su dolmasına neden olmuş, orada görevli yirmi yedi kişiyi öldürmesini yanında gemiye de ağır hasar vermiştir.Mürettebat gemiyi terk etmeden Bozcaada’ ya kadar yüzdürmeyi başarır. Beş dakika sonra İrresistible da isabet alır. Sancaktan torpillendiğini belirten bir flama çeker. O sırada filonun en sağında Anadolu kıyısının hemen yakınındadır. Türk topçusu fırsatı kaçırmaz, gemiyi top ateşine tutar. De Robeck gönderdiği sinyallere cevap alamaz ve Wear destroyerini yardıma gönderir. Kısa süre sonra destroyer, İrresistible mürettebatından altı yüz denizci, bir çok ölü ve on sekiz yaralı ile döner.Saat 17 olmuş gemilerden üçü savaş dışı kalmıştır. Her üç feleketin de mantıklı bir açıklaması yoktur. Gemilerin gün boyunca bulundukları bölge, harekatın başlangıcından önceki günlerde mayından temizlenmişti. Bir gün önce bir deniz uçağı bölgenin üzerinde uçmuş, denizin temiz olduğunu doğrulamıştı.(Bu raporun sahibi daha sonra harp mahkemesine verilmiş ve kurşuna dizilmiştir.)

Düşman donanmasında bir şaşkınlık ve panik baş göstermişti.Türk tarafın da ise bu durumun açıklaması vardı. Bütün her şey bir mayın uzmanı olan yarbay Geehl ‘in 8 Mart gecesi Yüzbaşı Hakkı komutasındaki Nusret mayın gemisi ile Erenköy’ e gitmiş ve Anadolu Kıyısına paralel olarak yirmi altı mayınlık yeni bir hat döşemişti. Bir gün önce İngiliz gemilerinin manevralarını izlemiş ve bu nedenle mayınları bu bölgeye dökmüştü. Aradan geçen 10 günlük sürede bu mayınlar düşman uçak ve gemilerince hiç fark edilmez.Keys o günü şöyle anlatır; “İrresistible’ ın salvo üzerine salvo yediğini, 17:20 de geminin güvertesine çıktığında hiçbir hayat belirtisi görmediğini anlatır.” İrresistible kıyıya doğru sürüklenmektedir. Türk tabyaları atesini kuvvetlendirir. Keys gemiyi kurtarmak ister ve Ocean’ a sinyal gönderir: “ Amiral, İrresistible’ ı yedeğinize almanızı istiyor.” Ocean suyun sığ olduğunu belirtir. Keys İrresistible’ ın Türklerin eline geçmeden batırılmasını istiyordu. Nitekim Wear suyun sığ olup olmadığını denetlemek için Türk ateşinin içine dalar. Kıyıya o kadar yaklaşır ki topların çevresindeki Türk askerlerini çıplak gözle bile görmektedir.Keys De Robeck’ in İrresistible’ ı yedeğe alma emrini Ocean’ a tekrar gönderir.Ancak cevap alamaz. Bunun üzerine geri çekilmesini emreder. Ancak Hem Ocean hemde Swiftsure yoğun ateş altındadır. Ocean büyük bir hızla ileri geri gitmekte ve tüm toplarıyla kıyıya ateş açmaktadır. O anda büyük bir patlamayla Ocean yana yatar. İşte bu an Seyit Onbaşı’ nın sırtında 280 kg luk mermiyi kaldırıp namluya sürdüğü andır. Topun ateşlenmesiyle Ocen dümen donanımından vurulur. Artık Ocean daireler çizmeye başlar. İki saattir yakında bekleyen destroyerler harekete geçer, Ocean’ ın mürettebatını alır ve uzaklaşır. Açık hedef halindeki bu iki gemiyi batırmak Türk topçusu için hiç zor olmaz. Saat 19:25 de Ocean, 20:00 de ise İrresistible batar. Agamemnon da uzun süre savaşamayacak hasar almıştı.

18 Mart saldırısı sonrasında şaşkına dönen müttefik güç donanması karşısında bizim kaybımız 118 askerdir. Ancak cephanemizin neredeyse yarısı bitmiştir. Özellikle savaş gemilerine karşı kullanılan ağır toplar için 30 kadar zırh delici mermi kalmıştır.O gece Kilitbahir ve Çanakkale neredeyse tamamen yanmış ve yıkılmıştır. 7 saat süren yoğun top ateşi altında Mehmetçiğin metaneti ve inancı düşmana karşı savaşmanın getirdiği bir duygunun etkisidir. Hamidiye Tabyasında ki mevzilerde yer alan Almanlar daha değişik bir cesaret örneği gösterirler. Bunlardan çogu Goeben ve Breslau’ ın mürettebatıdır. Büyük bir disiplin ve beceri gösterirler. Ağır toplar tepelere, gözleri yanıltacak şekilde yerleştirilir. Topların ateşlenmesiyle birlikte siyah bir duman püskürtecek borular tepelere yerleştirilir. Böylece Fransız ve İngilizleri şaşırtarak düşman topçusunun atışlarını bataryalardan öteye yöneltmeyi başarırlar.

Bu Yazı 10895 kere okunmuştur.


Sayfalar  12
 

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Nusret Mayın Gemisi 17 Mart Günü Çanakkale Boğazı' na Mayın Döşüyor

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Nusret Mayın Gemisinin Denize Döktüğü Mayın

 
 

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT