ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Asker Mektupları

« Geri   

    Cepheden Kahramanlıklar     Esir Mektupları
    Türk Asker Mektuplari
Cepheden Kahramanlıklar
    1 nci Kolordu 3 ncü İstihkâm Taburu, 7 nci Bölük, 1 nci Takım Çavuşu Balıkesir-Balat Nahiyesinin Kızılöz Köyü'nden Ha Cı Mustafa Oğullarından Hüseyin Oğlu Ali 1302
    45 nci Alay 2 nci Tabur 8 nci Bölük Komutanı Üsteğmen Ahmet Şükrü Oğlu Hüseyin Efendi (Eyüpsultan) (1307)
    64 ncü Piyade Alayı 2 nci Tabur 5 nci Bölük Takım Subayı Ali Seri Oğlu Mehmet Natıf Efendi Kavaklar /İstanbul 1291
64 ncü Piyade Alayı 2 nci Tabur 5 nci Bölük Takım Subayı Derviş Mehmet Oğlu Ali Kemal Efendi Edirne 1300
    İstanbul'lu Yüzbaşı Muzaffer Bey'in Şehit Düşerken Söylediği Son Sözler (1916)
    23 ncü Piyade Alay Komutanı Kaymakam Recai Bey'in Askerî Hayatı Ve Kahramanlığı (1915) İstanbul

• 1 nci Kolordu 3 ncü İstihkâm Taburu, 7 nci Bölük, 1 nci Takım Çavuşu Balıkesir-Balat Nahiyesinin Kızılöz Köyü'nden Ha Cı Mustafa Oğullarından Hüseyin Oğlu Ali 1302"Yukarıda künyesi yazılı Çavuş, Arıburnu'nda 16 nci Tümen ile birlikte bulunmuş, 125 nci ve 47 nci Alaylarla birlikte bu alayların cephesinde harp etmiştir. Bu esnada bulunduğu bölük, Edirne'de Kale İstihkâm Taburunun 1 nci Bölüğüdür.

Bir gün, Arıburnu önünden kopup gelen beş düşman gemisi Kabatepe önünde karaya çıkmışlar. Bu blükten Ali Çavuş ve Kardeşi Nuri ile Bölük Başçavuşu sadık ve diğer dört asker öğleden önce saat 8:00'de sahile inip soyunarak gemilere girmişler ve oradan iki tekerlekli 36 İngiliz arabasıyla, 11 fıçı tuzlu balık ve bir çok lastik borular, sandal küreği ve bir çok çuval peksimet çıkarmışlardır. Bunları çıkarırken gemilere yaklaşan bir düşman torpidosu, gemileri projektörlerle aydınlatıyordu.

Arıburnu'nda düşman sol tarafından üzerlerine ara sıra mitralyöz ateşi yapılıyordu. Bu fedakârlıktan sonra kendileri ellişer kuruş, Başçavuşa bir lira para ödülü ve her biri ayrıca sigara ve bisküvilerle ödüllendirilmişlerdir.

Bundan başka, Arıburnu'nda 47 nci Alay cephesinde mayın muharebeleri yaparken kendisi posta başı imiş. Bir gün inşa etmekte oldukları bir mayının altında bir kazma gürültüsü hissetmişler. Bu çavuş gürültüyü susturarak araziyi dinlemiş ve tam alt taraflarında düşmanında bir tünel kazdığını anlamış. O günden iki gün evvel dahi böyle bir olaya tesadüf ederek piyade taburuna mayının acele ateşlenmesi için emir vermişler. Tabur alaya, alayda tümenden müsaade talep edinceye kadar epeyce bir zaman geçmiş. Bu zaman zarfında düşman yapmış olduğu mayını ateşleyerek bizim henüz bitmiş olan mayını havaya uçurduğu gibi bir çok barut ve insan kaybı olmuştur. Bunu dikkate alan Ali Çavuş, yine aynı hâl tekrar eder düşüncesiyle her ne olursa olsun diyerek kendiliğinden mayını ateşlemiş ve bu olaydan yalnız kendi subayını haberdar ederek, onayını almıştı. Mayın patlayınca hakikaten düşman mayın tertibatının bozulduğu gibi mayıncı askerlerinin de tamamen öldüğü görülmüş. Yalnız, Çavuş o zaman ne ödül, ne de ceza almıştır. Çanakkale Muharebeleri' nde dört yerinden. yaralanmıştır. Sağ bacağında kurşun parçaları vardır."

Bu Yazı 167759 kere okunmuştur.Sayfalar 1
 

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Genel Kurmay ATESE Arşivi

 
 

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT