ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Deniz Savaşları

« Geri   

    18 Mart     Boğazların Kapatılması
    Savaşın Başlaması
 

• Savaşın Başlaması

   Paylas


18 Mart Saldırsı Öncesindeki Hazırlıklar
Saldırının yüksek komutası da Robeck'e verilmişti. De Robeck bir gün önce görevinde çekilmiş olan Gorden'in planını uygulayacaktı. Plan sade idi. Amaç Boğazın iki kıyısındaki bataryaların susturulması, torpillerin ayıklanması, bu suretle açılacak yoldan filonun Boğazı girilmesine olanak sağlanmasında ibaretti. De Robeck bu planı başarıyla gerçekleştirmek için savaş gemilerini üç Tümen hale tertiplemişti. Birinci Tümende Queen Elizabeth, Agememnon, Lord Nelson ve İnflexible bulunuyordu. Bunlar güneye doğru sardırmışlardı. Bu üç savaş gemisinin sahra bataryalarına karşı güvenlikleri kuzey kanatta Lrince George ve güney kanatta Triumph tarafından sağlanacaktı.
 
İkinci Tümende Amiral Guepratte komutasında şu dört Fransız zırhlısından kurulmuştu; Suffren, Bouvet, Goulois ve Charlemagne. İlk ikisini boğazın Anadolu kıyılarını, diğer ikisi de Rumeli kıyılarını döveceklerdi.  İkinci Tümen; Ocean, Irresistible, Albion, Vengeance, Swifsur, Majestic, Canopus ve Cornwallis isimli sekiz İngiliz gemisinden oluşmaktaydı. İkinci Tümen gemileri sırası gelince Üçüncü Tümenin yerini alacaklardı. Son olarak Cornwallis, Conapus, Dorthmouth ve Dublin kruvazörleri geliyordu. Bunlardan ilk ikisinin görevi mayın arama tarama işini korumak, diğer ikisinden Dorthmouth kruvazörü yarımadanın batısına gösteri çıkarması yapacak 6 taşıt gemisinin yanında bulunup boğaz içindeki gemilere ateş açan bataryalardan birini susturacak, Dublin kruvazörü de Beşige önlerinde aynı işi yapacaktı. Bunlardan ilk ikisinin görevi mayın taramak, doğu ilgisinin de aşırma ateş yapmak suretiyle sahra bataryalarını arkadan varmaktı.

Dünya topraklarında güneşin batmadığı iki büyük imparatorluğun meydana getirdiği bu kudretli ve haşmetli savaş gücüne insan gücü ile karşı gelinemeyeceği konusuna İngiliz ve Fransız denizcilerinde genel bir kanı doğmuştu. 18 Mart saat 11.15 te yukarıda işaret edilen savaş düzeni almış olan armada da ilk bombardıman için suratle görev bölümü yapılmıştı: Queen Elizabeth, Anadolu yakasında bulunan Hamidye tabyasını, Agamenon, Lord Nelson ve İnfletible ise boğazın Rumeli yakasındaki Yıldız, Rumeli Mecidiye, Rumeli Hamidiye ve Namazgah tabyalarını ateş edeceklerdi. Düşman ordusu büyük saldırışa geçeceği sırada Türk tarafında durum şöyleydi; Müstahkem Mevkii Komutanı Albay Cevat , 18 Mart'tan önce Bozcaada'da düşman savaş gemilerinin toplanmakta olduğunu haber almıştı. 18 Mart sabahı da bir araştırıcı uçağımız Bozcaada'da büyük bir kaynaşma olduğunun haberini getirmişti. 

Ne var ki, komutanlık bu haberleri büyük bir saldıranın ilk işaretleri olarak kabul etmedi. O kadar etmedi ki Müstahkem Mevkii Komutanı Albay Cevat, 18 Mart sabahı karargahtan ayrılıp Kirte'deki birlikleri teftişe gitmiş ve ancak 16:30'da karargaha dönebilmişti. Bu nedenle savaşı Kurmay Binbaşı Selahattin Adil(paşa) yönetmişti. Savaş sırasında yanında bulunmuş olan yardımcıları Kurmay Kolağası Osman Zati ile Yüzbaşı Hamdi'dir. Bu kısa açıklama da göstermektedir ki, 18 Mart saldırısı bir baskın biçiminde başlamıştır. ( Bir diğer görüşe göre; Birleşik filo 25 Şubat - 18 Mart tarihleri arasında geceli gündüzlü kara ile deniz arasında süren mücadelede Filo savaş gemileri çeşitli etkinlik alanlarında 35 harekat yapmıştır. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,13,14,15 Mart günleri Boğazı veya çevresini bombardıman etmiştir. Bu kadar bombardımandan sonra baskın tesiri yaratmak imkansızdır.)


Saldırının Başlaması:
Birinci küme ile kendilerine hedef olarak gösterilmiş plan tabyaları arasında düello saat 11:15'te başlıyor. Queen Elizabeth, ağır toplarıyla uzak mesafeden ilkin Çimenlik'e sonra Çanakkale şehrine daha sonra da Hamidiye tabyasına ateş ediyor. Çimenlik'e iki isabet oluyor. Çanakkale'de yangın çıkıyor. Hamidiye'de yıkıntı meydana geliyor. Saat 11:35'te Lord Nelson, Rumeli yakasındaki Hamidiye tabyasına; George ve Triumph, Mecidiye, Yıldız ve Dardonos tabyalarına açıyorlar. Fakat zırhlıların büyük şikayeti bu tabyalardan olmaktan çok, görünmeyen ve göründüğü anda hızla yer değiştiren seyyar bataryalardı.

Bu Yazı 9566 kere okunmuştur.


Sayfalar  12 3
 

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Enver Paşa

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Muharebe Öncesi Çevre Köylerin Boşaltılması

Resmi Büyütmek için tıklayın...

Liman Von Sanders

Resmi Büyütmek için tıklayın...

şevket mahmut paşa goeben- yavuzda

 
 

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT