•  Çanakkale Deniz Zaferinin 95.yıl dönümü coşkuyla kutlandı.
19.03.2010

 


Kutlamalar kapsamında ilk tören Çanakkale'de 18 Mart Stadyumu'nda tören düzenlendi. Törende "Çanakkale Geçilmez" yazılı altın madalya takılan Türk bayrağı göndere çekildi.

Tören geçişi yapılırken, paraşütlü Türk Hava Kurumu ekibi, Türk bayrağı ve Atatürk posteri eşliğinde stat üzerinde gösteri yaptı. Askeri gemiler de geçit törenine katıldı.

İkinci tören ise Gelibolu yarımadasındaki Şehitler Abidesi'nde yapıldı. Buradaki törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kuvvet komutanları ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız da katıldı.

95 yıl önce Fransız ve İngiliz donanmalarının giriş yapmaya çalıştığı Çanakkale Boğazı'nda bu kez Türk donanmasına ait 21 gemi vardı. 2'si denizaltı, 21 gemi, 21 pare top atışıyla şehitleri selamladı. Ardından Türk yıldızları Çanakkale semalarındaki yerini aldı.

**

Stadyumdaki törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermeni tasarılarının kabul edilmesine atıfta bulunarak, "Bizim kahraman Mehmetçiğimize 1915 olayları bahane edilerek izafe edilen o asılsız iddiaların tamamını, art niyetli ve çirkin gördüğümüzü burada bir kez daha tekrar etmek istiyorum" dedi.

Başbakan, "Düşünün sene 1915, bir taraftan Çanakkale cephesinde savaşan bir Türk Milleti var, bir diğer taraftan Türkiye'nin değişik yanlarında vatan topraklarını savunmaya çalışan bir Türk Milleti var. Böyle bir dönemde Türkiye'yi soykırımla değerlendirmek, yargılamak isteyenler önce bunu bilmelidirler, bugünü anlamalıdır" ifadesini kullandı.

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık ise, "Bu savaşta Çanakkale'nin geçilmesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılması demekti. O günlerde cepheyi ziyaret eden bir şair bunu şöyle ifade etmiştir: İstanbul'un, memleketin ümitleri bütün sizde, Şark'ın, Garb'ın istikbali bugün sizin elinizde" sözlerini aktardı.

Atalık, Mustafa Kemal'in Türk ordusunun savaştığı halklara karşı yaptığı unutulmaz hitabı da hatırlattı: Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.


"ÇANAKKALE GEÇİLEMEZ..."

"Çanakkale Geçilemez, Geçilmemeliydi..." Bundan tam 95 yıl önce Gelibolu Yarımadası'ndaki bu haykırış, yokluklarla mücadele eden bir ülkenin yeniden diriliş çağrısı oldu.

Dünyanın en müthiş savaşlarından birinin yaşandığı Gelibolu Yarımadası'nda, aradan geçen 95 yıl sonra bile savaşın izlerinin görülmesi mümkün.

1. Dünya Savaşı'nda daha önce pek çok cephede savaşan Türk askeri için Gelibolu Yarımadası'ndaki savaş adeta yeniden bir doğuş oldu. Ülkenin dört bir yanından sadece "vatan" sevgisi için sevdiklerinden kopup gelen binlerce kahraman Mehmetçik, gözlerini kırpmadan bu topraklar için şehit oldu.

Küçücük bir kara parçasını ele geçirebilmek için dönemin "yenilmez donanmasıyla" Çanakkale önlerine gelen İtilaf kuvvetlerinin hesaplayamadığı tek şey, vatanı için canlarını seve seve feda edecek Mehmetçik oldu.

Üzerindeki kıyafete, ayağındaki delik çarığa aldırış etmeyen Türk askeri, Çanakkale Boğazı'nı basitçe geçeceklerini düşünerek gelen İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ile diğer ülkelerin askerlerinin karşısında dimdik durdu. Zaman gelip, mühimmatı biten, açlığından önce ülkesini düşünen kahraman Mehmetçik, topraklarına yabancı eli değmemesi için süngüsünü kılıç, sırt çantasını adeta kalkan olarak kullandı.

Anaların, ülkesi için kurban olması amacıyla başlarını kınalayıp cepheye gönderdiği gencecik vücutlar, adeta ateş kusan toplara siper oldu.

Türk milleti pek çok kahramanı bağrından çıkardı

Çanakkale Savaşları'nda, Gelibolu Yarımadası'nın değişik cephelerinde süren çetin muharebelerin her aşamasında bir kahramanın hikayesi ortaya çıktı.

Balıkesir'in Havran ilçesinde dünyaya gelen Seyit Çabuk, 1912'de Balkan Savaşları'na katılıp, savaş bittiğinde terhis edilmedi ve topçu eri olarak Çanakkale Cephesi'nde görevlendirildi. Seyit Onbaşı, Çanakkale Savaşları'nda gösterdiği kahramanlıkla adını Türk tarihine yazdırdı.

1. Dünya Savaşı'nda Mecidiye Tabyası'nda görev alan ve 18 Mart 1915'te 276 kilogramlık top mermisini tek başına sırtlayıp topun namlusuna yerleştiren Seyit Onbaşı, "Ocean" adlı İngilizlerin en büyük zırhlısını batırdı. Diğer bir kahraman Mehmet Çavuş ise, 4 Martta Seddülbahir'e yapılan küçük çıkarmada, tüfeğinin mekanizması bozulmasına karşın, düşman askerlerine taş ve sopayla saldırdı.

Bu hareketinden sonra, Mehmet Çavuş, Atatürk tarafından ödüllendirildi. Seddülbahir kıyılarına çıkarma yapan İngiliz kuvvetlerine karşı savaşan Ezineli Yahya Çavuş da 5 mangadan oluşan bir takımla, Ertuğrul Koyu'nu 12 saat savunarak, çıkarma yapan İngilizleri bertaraf etti.

Tabii ki sadece, bu üç isimle sınırlandırılamaz Çanakkale Savaşı kahramanları... Bu vatan için kanlarını akıtan her Türk askeri, artık Türk milletinin gönlünde bir kahraman olarak yerini aldı. Kimisinin mezarı dahi bilinmese de, bu ülke çok şey borçludur bu kahramanlara...

Yenilmez armadayla geldiler ama yenildiler

Çanakkale Savaşları, tarih sayfalarında kahramanlıklarının yanı sıra, eşit olmayan güçlerin savaşı olarak da yer aldı. Son teknolojiyle donatılmış onlarca savaş gemisi 18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazı önlerine geldiğinde, boğazı geçeceklerine adları kadar emindiler.

Küçücük bir kara parçasını ele geçirebilmek için dönemin "yenilmez donanmasıyla" Çanakkale önlerine gelen İtilaf kuvvetlerinin hesaplayamadığı tek şey vatanı için canlarını seve seve feda edecek Mehmetçik oldu. Karada Türk askerinin isabetli atışları, denizde ise Nusrat Mayın Gemisi'nin Karanlık Liman bölgesine gizlice bıraktığı 26 mayın, savaşın kaderini değiştirdi. Büyük bir gururla Çanakkale önlerine gelen "Yenilmez Donanma" sonuçta yenildi ve Çanakkale geçilemedi.