•  Çanakkale Deniz Zaferi'nin 95. Yıl Dönümü Törenlerle Çoşkuyla Kutlanacak
17.03.2010

 


18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 95. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü, yarın düzenlenecek törenlerle kutlanacak.18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin bu yıl çoşkuyla kutlanıyor.

Törenler sabah Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Ardından, saat 10.00'da 18 Mart Stadyumu'ndaki kutlama törenleri start alacak. Mehteran bölüğünün gösterisinin ardından günün anlam ve önemine dair konuşmalar yapılıp şiirler okunacak. Çanakkale il merkezindeki törenler, resmi geçitle sona erecek. İl merkezindeki törenlerin ardından Şehitler Abidesi'nde ikinci bir tören düzenlenecek. Şehitlikte saat 13.30'da başlayacak ikinci törende ise günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmalar yapılacak. Tören, Türk Yıldızları Akrotim Filosu'nun gösteri uçuşuyla bitecek. Törenlere Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın yanı sıra çok sayıda bakan ve milletvekili de katılacak.

"ASKERİ GEMİLER DENİZDE RESMİ GEÇİT TÖRENİNE KATILACAK"

Çanakkale Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında 18 Mart Perşembe günü Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları tarafından Çanakkale Boğazı'nda, 'denizde resmi geçit töreni' icra edilecek. Denizde resmi geçit töreni saat 14.00 ile 15.45 arasında Marmara yönünden Ege Denizi'ne doğru yapılacak. Törene; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı yüzer ve uçar unsurlarla Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bağlı uçar unsurlar iştirak edecek. TCG-Salih Reis gemisinin Nara Burnu'ndan dönüşü ile başlayacak tören, Çanakkale Şehitler Abidesi'nde bulunan devlet protokolünün topla selamlanmasıyla sona erecek.