•  Anzak Koyu Törenlere Hazır
23.04.2009

 

Çanakkale'de 25 Nisan'da düzenlenecek Anzak Törenleri öncesi çalışmalar tamamlanırken, yüzlerce Anzak da törenlere katılmak üzere kente gelmeye başladı.

25 Nisan Anzak Törenleri öncesi Gelibolu Yarımadası'ndaki çalışmalar tamamlanırken, tarihi milli park içerisinde yer alan Anzak Koyu ile Lone Pine Anıtı'nın bulunduğu bölgeye toplam 11 bin kişilik portatif tribünler yerleştirildi. Bu arada aynı yere sinevizyon gösterileri için dev ekranlar kuruldu. Törenler öncesi Avustralya ve Yeni Zelanda'dan Türkiye'ye gelen Anzaklar ise acenteler aracılığı ile bölgeye giderek dedelerinin 94 yıl önce savaştıkları yerleri geziyor.

Sahilde gezi yapan turistler, Anzak Koyu'ndaki taşları hatıra olarak alırken zaman zamanda duygusal anlar yaşıyor.
Bu arada, yaklaşık 6 bin kişinin katılması beklenen tören alanına tuvalet ihtiyacının karşılanması için özel olarak getirilen portatif tuvaletler konuldu. Törenlerin yapılacağı 57. Alay Şehitliği'nin bulunduğu bölgeye ise yine geçtiğimiz yıl olduğu portatif tribünler kuruldu.

Öte yandan, Çanakkale Kara Savaşları'nın 94. yıldönümü etkinlikleri kapsamında 24 Nisan sabahı Şehitler Abidesi önünde gerçekleştirilecek törenle ilgili çalışmalar da tamamlandı. 24 Nisan sabahı saat 09.00'da Şehitler Abidesi önünde gerçekleştirilecek tören, ülke çelenklerinin anıta konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve saygı atışının ardından ülke milli marşları çalınarak bayraklar göndere çekilecek. Konuşmaların ardından tören geçişi yapılacak. Mehteran bölüğü ve Türk Yıldızları ekibinin gösterisinin ardından, Mehmetçik Abidesi'ndeki defter imzalanacak. Ardından katılımcılar sırasıyla Fransız ve İngiliz anıtlarını ziyaret edecek.

25 Nisan sabahı Anzak Koyu'ndaki tören ise sabah saat 05.30 ile 06.15 arasında gerçekleştirilecek. Şafak ayinin ardından sırasıyla Avustralya Lone Pine Anıtı, 57. Alay Şehitliği ve Yeni Zelanda Anıtı'nda aynı törenler düzenlenecek. Törenler saat 13.15'te sona erecek. Ayrıca hafta boyunca çok sayıda sergi açılışı yapılacak ve spor müsabakaları düzenlenecek.