ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     MÜZE     ŞEHİTLERİMİZ     DOKÜMAN ARŞİVİ     FOTOĞRAF ARŞİVİ     GEZİ     YAZARLARIMIZ     İLETİŞİM  
 
  Müze  
  1. Dünya savaşı  
  İtilaf Dev. Savaş Planları  
  Ordular  
  Savaşa Girmemiz  
  Komutanlar  
  Çanakkale Savaşı  
  Deniz Savaşları  
  Hava Savaşları  
  Kara Savaşları  
  Cephede Koşullar  
  Gaz Kullanıldı mı?  
  Savaşın Sonuçları  
  Savaşın Etkileri  
  Çanakkale ve Yahudiler  
  Şehitlerimiz  
  Gazilerimiz  
  57. Alay Tarihi  
  Asker Mektupları  
  Anzaklar  
  Arşivlerde Çanakkale  
  Çanakkale Gençlik ve Sporcular  
  Asker İmamlar  

Sitede Ara


 

Arşivlerde Çanakkale

« Geri   

• Osmanlı Ordusunca Mestantepe'nin Müttefiklerden geri alındığı / Azmak'ın kuzeyinde 44 rakımlı tepeye kadar ilerleme sağlandığı ve Conkbayırı'ndaki Müttefik saldırıların püskürtüldüğü...
Osmanlı Ordusunca Mestantepe'nin Müttefiklerden geri alındığı / Azmak'ın kuzeyinde 44 rakımlı tepeye kadar ilerleme sağlandığı ve Conkbayırı'ndaki Müttefik saldırıların püskürtüldüğü / Kanlısırt'ta Müttefiklerin eline geçen bazı yerlerin geri alındığı / Müttefik donanmasınca Turhan, Kavakköy ve Kocaçesme köylerinin topa tutulduğu / Ece Limanı'na Müttefik donanmasına ait gemilerin gelip gittiği / Galataköy' ün Müttefik uçaklarınca bombalandığı / Kocaçimen ve Conkbayırı'nı ele geçirmek isteyen Müttefiklerin Softatepe'de askerî yığınak yaptığı


Osmanlı Ordu-yı Hümâyûnu
Baskumandanlığı Vekâleti

Çanakkale:
27/5 Anafarta Cephesi'nde Mestantepe'yi istirdâd ve iki mitralyöz, bir helyosta ve telefon takımı, bir mikdar esliha iğtinâm etdik. 4 zâbit ile 50 nefer esir aldık. Azmak cenûbunda Damakçılıkbayırı'nın simâl-i sarkîsine, Azmak simâlinde 44 rakımlı tepe hizalarına kadar ilerledik.

Conkbayırı-Çaylıbayırı-Asmadere Cephesi'nde düsmanın taarruzlarını bugün de püskürtdük. Bu muharebelerde düsmanın 19 sefine-i harbiyesi mütemâdiyen ates etdi.

Simâl Grubu Cephesi'nde Kanlısırt'da düsmanın aldığı siperlerin bazı aksâmını istirdâd etdik. 26/5 saat 8.20 sonra Cenûb Grubu sol cenâhında bir kısım düsman siperi zabt etdik. 27/5'de bir kruvazör bir torpido Turhan, Kavakköy ve Kocaçesme köylerini topa tutdu. Birkaç hâne yandı. Nüfusca zâyiât yok.
28 Temmuz 1331 / 10 Ağustos 1915
İstihbârât Subesi Müdürü
Seyfi


Osmanlı Ordu-yı Hümâyûnu
Baskumandanlığı Vekâleti
Sube: 2

Çanakkale:
28/5 sabahleyin Conkbayırı karsısındaki düsmana taarruz etdik. Düsmanı büyük bir kısım araziden geri püskürtdük. Saat 6.30 sonra Ece Limanı’na kruvazörler himayesinde 3 büyük nakliye sefinesi geldi. Bilâhare gözden kayboldu. Mezkûr limanda 2 torpido istimbotu dolasıyor.

27-28 gecesi Simâl Grubu Cephesi'nde Kanlısırt'da düsmandan 2 mangalık bir siper daha istirdâd etdik. Cenûb Grubu sol cenâhında bir Fransız zâbiti ile birkaç nefer daha esir aldık. 27/5'de bir düsman tayyâresi Galataköyü' ne üç bomba atdı. Bunlardan biri hastahâneye isabetle bir neferi sehid ve 3 neferi mecrûh etdi.
28/5 aksamı düsman Anafartalar Cephesi'ne taarruz etdi. Tamamıyla def‘ u tard etdik. Bir mitralyöz ve 171 tüfek aldık. Düsmanın Softatepe'de çok mikdarda ihtiyât kıta‘âtı var. Düsmanın bu yeni ihrâcdan maksadı Kocaçimen Dağı ile Conkbayırı'nı elde etmek imis.

29 Temmuz 1331 / 11 Ağustos 1915
İstihbârât Subesi Müdürü
Seyfi
BOA, HR. MA, 1136/61
Çanakkale Müzesi
 
 

Sitede yayınlanan her türlü yazı, haber, resim, şiir, müzik ve videonun izinsiz kullanılması, yayınlanması yasaktır.

 

Tasarım & Programlama ÜÇBOYUT